на головну сторінку<  
на головну сторінку<    
    ON-LINE трансляція ДТРК "УТР"< в обрані форум на сайті  
увімкнути трансляцію телеканалу УТР<

20 : 30

Хочете подивитися?
> натисніть тут <<

20 : 55

Погода  

21 : 00

Х/т "Сад Гетсиманський"  

21 : 55

Д/ф "Монолог. Т. Штонда."  

22 : 25

Погода  

22 : 30

Вісті  

23 : 00

Гімн України  
Увага!

ДТРК "Всесвітня служба "УТР" працює в оперативному режимі. Вся інформація подаватиметься в міру надходження матеріалів.
Вибачте за тимчасові незручності.

Дирекція програм УТР

 
  ВХІД ДЛЯ КОРИСТУВАЧА
  логін
     
  пароль
 
   
 
 

НОВИНИ


24.06.2004 . Кошти є в того, хто вміє з ними працювати

Стереотип про те, що сільське господарство - галузь збиткова, все ще продовжує домінувати в нашому повсякденні. І нині окремі політики не соромляться висловлювати подібні думки з найвищих трибун, особливо коли йдеться про вкладення коштів в агропромисловий комплекс. Але наскільки відповідають такі твердження дійсності? Чи можна на взаємовигідних засадах залучати нині в сільське господарство гроші? Де їх знайти і як залучити? Що сьогодні гальмує притік коштів од вітчизняного інвестора і хто міг би ним стати? Своїми міркуваннями стосовно цих та інших питань з читачами "Урядового кур'єра" ділиться заступник голови Одеської обласної державної адміністрації Анатолій МІРOШНИКOВ. .

Протягом останніх кількох років керівники держави почали говорити про те, що в сільському господарстві визначилися чіткі тенденції його стабілізації та економічного зростання. Ці твердження викликають багато скептичних відгуків: мовляв, уряд видає бажане за дійсне. Але факт залишається фактом -агропромисловий комплекс України справді стає на ноги.

Як практик, я не звик бути голослівним, тому спробую довести правдивість цього висновку на прикладі Одеської області. Минулого року вона чи не найбільше постраждала від несприятливих погодно-кліматичних умов, яких метеорологи не фіксували протягом останніх шести десятиліть. Ми втратили майже всі озимі, внаслідок чого довелося робити великий пересів. Зазвичай на проведення усього комплексу весняно-польових робіт область щороку витрачає по 260-270 мільйонів гривень, з яких 140-150 мільйонів становлять банківські кредити.

Минулого року ця цифра не змінилася. Тобто, використавши всього 150 мільйонів кредитів, ми зробили подвійний обсяг робіт, не маючи додаткових джерел фінансування. Це стало можливим завдяки використанню сільгосппідприємствами своїх обігових коштів, тобто за рахунок потенціалу, який був накопичений у галузі протягом попередніх років.

Хочу наголосити: минулого року, внаслідок несприятливих природно-кліматичних умов, нам довелося не тільки пересівати озимину, а й удвічі збільшити посіви зернової кукурудзи, що дало можливість АПК вижити. Більше того, попри надзвичайно складну ситуацію ця важлива для Одещини галузь спрацювала у 2003 році з позитивним балансом: її рентабельність становила плюс 3,5 відсотка.

Для порівняння: з 1990 до 2000 року сільське господарство області щороку було збитковим, незважаючи на те, що траплялися вдалі роки. І тільки завдяки тому, що в галузі протягом попередніх років, внаслідок послідовної політики керівників держави і особисто Президента України Леоніда Кучми, цілеспрямованої діяльності місцевої влади був накопичений певний потенціал, у 2003 році агропромисловий комплекс вистояв. Це, безумовно, стало нашою спільною великою перемогою і повним фіаско усіх скептиків та недоброзичливців.

Як я вже говорив, сільське господарство області закінчило минулий рік з позитивним фінансовим балансом. Його забезпечив гарний урожай кукурудзи, якої зібрали 700 тисяч тонн, тобто 10 відсотків від усього валового збору цієї культури в Україні, соняшнику, урожай якого також становив 10 відсотків валового збору цієї культури в усій державі. Завдяки цьому нам вдалося зупинити негативну тенденцію щодо зменшення поголів'я худоби. Безумовно, у нас є проблеми у цій галузі, але, порівняно з іншими регіонами, ситуація у нас стабільна. Область повністю зберегла маточну череду та найбільше у відсотковому відношенні поголів'я худоби.

Щоб не бути голослівним, наведу кілька цифр. Нині Одещина має найбільшу в Україні отару овець - понад 491 тисячу голів, що майже на 78 тисяч більше, ніж у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій областях та Республіці Крим разом узятих. Ми посідаємо друге місце в Україні за кількістю дійних корів, третє -за кількістю великої рогатої худоби, п'яте - за кількістю свиней і так далі.

Той резерв, що формувався в АПК роками, у 2003-у був істотно вичерпаний. Тому перед облдержадміністрацією постало питання стосовно поповнення оборотних коштів. Вирішити його нам вдалося завдяки тривалому і взаємовигідному співробітництву з комерційними банками "Аваль", "Імексбанк", "Південний", "Морський транспортний банк" та іншими. Серйозна кредитна практика, що склалася в області, допомогла нам стати їхніми рівноправними партнерами і тому сьогодні ми маємо змогу активно залучати їхні кредити.

Політика Одеської облдержадміністрації протягом останніх років була зорієнтована на те, щоб навчитися повертати гроші. Ми почали брати гроші в кредит, а не в борг. Сьогодні Одещина є одним з небагатьох регіонів України, де у 2002 році з 500 підприємств, які взяли кредити, 499 повернули їх, а у 2003 році з усіх кредитів, які були взяті під гарантію обласного бюджету, близько 10 відсотків було пролонговано і менше одного відсотка прострочено. Для порівняння: в цілому по державі пролонгація становила 23-27, а прострочка - 10 відсотків.

Такий рівень пролонгацій і відстрочок, який Одещина мала у 2003-у, характерний для середньостатистичного року, ми ж зуміли вийти на нього в надзвичайно несприятливому. За рахунок чого? У відносинах з райдержадміністраціями ми дотримуємось принципу паритетності прав та обов'язків, постарались дати максимум прав місцевим органам виконавчої влади. У нас є домовленість з комерційними банками стосовно того, що кредити з мінімальними відсотками вони дають насамперед тим господарствам, які мають гарантії районних бюджетів.

Зрозуміло , що без відповідного рішення сесії райради, за яке має проголосувати депутатський корпус, без наявності і відповідного рішення районної влади такої гарантії ніхто не дасть. Це - безумовне право, прерогатива органів місцевої влади, які використовуються ними для регулювання процесів, що відбуваються в економіці конкретної території. Доцільність такої політики підтвердили результати діяльності АПК області у минулому році, коли ми досягли рентабельності винятково за рахунок раціонального використання коштів.

Мушу сказати, що тут керівництво області мимоволі вступило у певне протиріччя з чинним законодавством, оскільки діючий Закон про бюджет свідчить про те, що місцеві бюджети не можуть давати подібних гарантій. Звичайно, ми отримали відповідне роз'яснення Бюджетного комітету, лист за підписом Прем'єр-міністра, які дозволили нам піти на такий крок, але... Сьогодні з такою проблемою стикається не тільки керівництво Одещини, тож вирішувати її потрібно не окремими листами, а в законодавчому порядку. Ухвалення Верховною Радою України відповідних документів дасть можливість ефективно використовувати кредити комерційних банків та місцеві кошти в масштабах всієї держави.

Сьогодні чимало дискутують з приводу високих процентних ставок комерційних банків. Але що таке високий процент кредитного ресурсу? Це риск, який закладається на випадок неповернення кредитних ресурсів. Нинішнього року, у зв'язку з серйозними проблемами минулого, кількість кредитів, які використовуються в агропромисловому комплексі області, зросла майже удвічі і становить близько 250 мільйонів гривень. Закономірно виникає питання: чому банки, які дуже турбуються про збереження своїх коштів, частина яких є власністю юридичних та фізичних осіб, пішли на це? Чому минулого року на Одещині був один з найнижчих відсотків по кредиту -близько 18?

Ми не робимо з цього великих таємниць. Вся справа у тому, що в нас дуже високий відсоток повернення коштів, оскільки влада взяла на себе відповідальність за це. Конкретна діяльність переконала нас у тому, що надання гарантій не тільки сприяє зміцненню довіри банків, а й реально впливає на зниження їх кредитних ставок.

Принцип механізму повернення ми використовуємо не тільки в роботі з комерційними банками, а й у стосунках з обласним бюджетом, іноземними інвесторами. Агропромисловий комплекс Одещини накопичив унікальний досвід залучення бюджетних коштів.

Три з половиною роки тому працівники АПК звернулися до керівництва області з пропозицією: ми зобов'язуємося повернути кошти, які господарства заборгували обласному бюджету починаючи з 1977 року - а це близько 800 тисяч гривень -за умови, що вони залишаться в галузі. Нам пішли назустріч і завдяки цьому на 1 січня 2005 року сільське господарство Одещини уже матиме в своєму розпорядженні 10 мільйонів обігових коштів, надзвичайно привабливих для товаровиробників тим, що вони використовуються як безпроцентний кредит. При цьому ми неухильно притримуємося принципу, що гроші завжди потрібно рахувати, бо коли вони даруються, то втрачають свою цінність.

Наявність обігових коштів розширила можливості галузі. Зокрема в області розпочалась реалізація кількох програм: насінництва, крапельного зрошування, захисту рослин, ремонту техніки та інших. Саме ці кошти дали можливість області у минулому році вчасно і повністю провести сівбу озимих культур. А це - майже 700 тисяч гектарів, що становить 10 відсотків всього озимого клину України.

Сьогодні надзвичайно актуальними для сільгоспвиробників є питання боротьби з бур'янами, шкідниками та хворобами рослин. До їх вирішення ми підійшли підготовленими. Завдяки конкретній діяльності та виробленій протягом останніх років системі 65 відсотків засобів захисту рослин область придбала за рахунок бюджетних кредитів на безпроцентній основі.

Ще однією серйозною проблемою є те, що 90 відсотків техніки відслужили свій термін і підлягають списанню. Як у цій ситуації вчасно і якісно провести жнива? Ми пішли кількома шляхами. По-перше, вже домовились про залучення 1000 комбайнів. По-друге, на ремонт техніки область виділила 2,6 мільйона гривень, які були передані спеціалізованим підприємствам. Таким чином ми не тільки підтримали свої ремонтні підприємства, а й дали можливість сільгоспвиробникам підготувати техніку до жнив за рахунок бюджетних коштів, виділених на зворотній основі.

Сьогодні в обігу агропромислового комплексу області перебувають 10 мільйонів гривень з обласного бюджету та близько 5 мільйонів - інвесторських, які також вкладаються на зворотній основі. Це дає нам повне право стверджувати, що сільське господарство Одещини з прохача, яким воно було ще кілька років тому, перетворилося на повноцінного і повноправного партнера. А логічним наслідком цього стало те, що нині ми вже самі вибираємо кредитора чи інвестора, а не пристаємо на умови першого-ліпшого. Цей факт я вважаю найбільшим завоюванням АПК області, який зараз активно співпрацює з Інститутом гідротехніки і меліорації Української академії аграрних наук, з угорською фірмою "Баболна", сербським інститутом кукурудзи "Земун поле" та багатьма іншими.

Незважаючи на реальні досягнення агропромислового комплексу країни, йому вкрай необхідна конкретна підтримка Верховної Ради. Закріплення на законодавчому рівні положення про гарантії місцевих бюджетів комерційним банкам, можливості використовувати кошти місцевого бюджету на зворотній основі тощо відкриють нові можливості для однієї з найважливіших галузей нашої держави - сільського господарства.

Людмила Бойко, "Урядовий кур'єр"

 

 
10.12.2004
Металурги України звернулися до РНБОУ за допомогою далі >>
04.12.2004
Рішення Верховного Суду повернуло ситуацію в Україні в річище закону далі >>
29.11.2004
З”їзд луганських сепаратистів далі >>
09.09.2004
Україна без хліба не буде далі >>
09.09.2004
В Україні введуть пільговий проїзд для студентів приватних вузів далі >>
09.09.2004
Захистити "солодку" галузь далі >>
03.09.2004
Розмір зарплат і пенсій буде збільшуватися разом із збільшенням бюджету далі >>
03.09.2004
Відношення державного боргу до ВВП щорічно зменшується далі >>
03.09.2004
Будівельна галузь відроджується далі >>
25.06.2004
Бюджет 2005 року буде збалансованим далі >>
24.06.2004
Україна збільшить поставки сталі у Європу далі >>
24.06.2004
Кошти є в того, хто вміє з ними працювати далі >>
24.06.2004
Ліквідовано мережу підпільних цехів з переробки нафтопродуктів та виготовлення бензин далі >>
 

КУРС ВАЛЮТ

 

 

   

USD/UAH

5.33   5.412

EUR/UAH

6.956   7.24

RUR/UAH

0.188   0.2

   
 
 

ПРОГНОЗ ПОГОДИ

 
Київ
22.12.2004
ВДЕНЬ
-1 -2 оС
Хмарно
ВНОЧІ
-5 -7 оС
 

ЗАПИТАННЯ ДНЯ

 
 
Які програми повинні транслюватися на каналі?
 
 
 
 
 
 

АРХІВ

 
<< Грудень >>
П В С Ч П С Н
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

22.12

День української дипломатії

Сьогодні в Україні відзначають День української дипломатії. В рамках урочистих заходів міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко планує зустрітися з професорсько-викладацьким складом і студентами Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Про це ForUm’у повідомили в прес-службі Міністерства закордонних справ України.

Грищенко також покладе квіти до меморіальної дошки першому міністру закордонних справ України Олександру Шульгіну і проведе зустріч із ветеранами дипломатичної служби.

 

 

  Сайт оптимізований для перегляду броузерами Internet Explorer - 4.0 і вище,
Netscape Navigator- 7.0.
Мінімальне розширення 800 х 600
Розробка сайту intellCOM

Звязок з веб-мастером